Czat inwestorski – odpowiedzi na pozostałe pytania

19 listopada 2018

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z odpowiedziami na pytania zadane podczas czatu, na które członkowie zarządu SARE S.A. nie zdążyli odpowiedzieć. Dzisiaj przedstawiamy ich pierwszą część w podziale na kategorie.

 

KURS AKCJI:

 1. Vlad: Jakie są prowadzone działania aby zwiększyć free float spółki?

Zdajemy sobie sprawę, że free float Spółki SARE jest dość niski. W ostatnim czasie podjęliśmy jednak działania, które mają na celu m.in. zwiększenie liczby akcji w wolnym obrocie. Uruchomiliśmy Program Opcji Menadżerskich, który ma poprawić naszą płynność, nie wykluczamy również przejęć finansowanych emisją akcji.

 1. inwestor@cieciura.com: Byłem już kiedyś w akcjonariacie SARE, ale podczas wezwania pozwoliłem sobie na sprzedaż akcji. Dziś, widząc co się dzieje z kursem akcji stwierdzam, że dobrze zrobiłem. Obawiam się, że przy dzisiejszym sentymencie do inwestycji w akcje cena zejdzie jeszcze dużo niżej. Pamiętam jak cena miała wartość 2,5 zł czy spółka nie obawia się powrotu do tego poziomu?

Tom: Co się stało w ostatnich tygodniach z kursem akcji?

Ekspert: Prezentacja i wyniki na bardzo dobrym poziomie, kupiłbym akcje spółki, obawiam się dalszych spadków. Jak Zarząd planuje przekonać inwestorów, aby nie sprzedawali akcji w najbliższym czasie?

Erni: dzień dobry, jak zarząd komentuje aktualny kurs akcji, z czego wynika tak wysoka przecena?

Sytuacja fundamentalna w spółce i perspektywy rozwoju są dobre. Z jednej strony ciężko jest nam komentować zachowanie inwestorów na rynku, z drugiej strony widzimy, że niewielkie wartościowo transakcje powodują istotne zmiany kursu. W naszej ocenie odbiega on od wartości spółki. Liczymy jednak, że dobra sytuacja w Grupie wkrótce odmieni ten trend. Najważniejsze co możemy od wewnątrz spółki zrobić, to dbać o wzrosty wyników i przychodów. Postanowiliśmy również podjąć pewien plan działania. Rozpoczęliśmy od omówienia naszej sytuacji z animatorem akcji i agencją IR, a także założyliśmy, że będziemy aktywnie komunikować się z rynkiem, stąd np. zorganizowany przez nas czat inwestorski.

 

DYWIDENDA:

 1. Kolo: Czy przy braku planowanych inwestycji zarząd planuje wypłatę dywidendy, może to podniesie kurs akcji?

inwestor@cieciura.com: Przy stale rosnącej EBITDA – czy kiedykolwiek możemy się spodziewać polityki dywidendowej z wypłatą dla akcjonariuszy?

 

Zasadą polityki dywidendowej SARE S.A., co do wypłaty dywidendy, jest realizowanie wypłat stosownie do wielkości wypracowanego zysku netto i możliwości Spółki. Zarząd SARE S.A., przy podejmowaniu decyzji dotyczącej rekomendacji wypłaty dywidendy, będzie brał pod uwagę, w szczególności bieżącą i przyszłą sytuację finansową Spółki, jej cele strategiczne oraz koszt i możliwości pozyskania finansowania.

Dlatego w pierwszej kolejności staramy się rekomendować, aby wypracowane zyski były przeznaczane na rozwój Spółki oraz osiągnięcie celów strategicznych, którymi są m.in. akwizycje, poszerzające portfolio usług SARE.

 

ROZWÓJ ZAGRANICZNY

 1. Kondziu: Czy SARE będzie rozwijać się zagranicą? Jakie kierunki są Waszym celem?

SARE jakiś czas temu działało w Niemczech. Dowiedzieliśmy się wówczas, że rynek niemiecki jest bardzo wymagający, a jednocześnie niezwykle zamknięty na zagraniczne rozwiązania. Dlatego ciężko nam rozpoczynać współpracę z tamtejszymi firmami, jednak kiedy już ten pierwszy etap się uda, prowadzimy dobrą i skuteczną współpracę.

Aby korzystać z naszych systemów marketing automation wystarczy zarejestrować się na stronie i podpiąć kartę kredytową, wobec czego z produktu mogą korzystać klienci z całego świata. I tak się dzieje, mamy klientów z np. Wielkiej Brytanii, Malediwów. Oczywiście jest ich niewielu względem skali naszej działalności, co wynika z braku aktywnych działań sprzedażowych na zagranicznych rynkach. Ekspansja zagraniczna jest w naszym spectrum zainteresowań, w tym zakresie możemy m.in. uzyskać wsparcie od naszego większościowego akcjonariusza, jednak jest za wcześnie by mówić o szczegółach.

INNE:

 1. Kaczorek: jakie są strategiczne cele firmy na najbliższe lata?

SARE z początkiem 2017 roku ogłosiło strategię, obejmującą lata 2017-2019. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi celami strategicznymi, opisanymi w prezentacji zamieszczonej na naszej stronie internetowej:

https://saresa.pl/wp-content/uploads/2017/02/SARE_Strategia_Korporacyjna_2017_2019.pdf

 1. Myszka: Czy będą Państwo kontynuować publikację raportów finansowych z wyceną firmy przygotowywanych przez niezależne podmioty?

Na chwilę obecną nie planujemy ponownej publikacji takich raportów.

 1. IngaB: Kiedy zarząd ma zamiar wystąpić z wnioskiem do Walnego Zgromadzenia ws. przeprowadzenia procedury związanej z podwyższeniem kapitału zakładowego Spółki?

Zarząd SARE S.A. wystąpi z wnioskiem do Walnego Zgromadzenia w celu przeprowadzenia procedury związanej z podwyższeniem kapitału zakładowego niezwłocznie po aktualizacji dokumentacji niezbędnej do przeprowadzenia tej procedury.

 

 1. DB: Jak wpłynął na Grupę Kapitałową wprowadzony Program Opcji Menedżerskich?

Program Opcji Menedżerskich pełni funkcję dodatkowej motywacji kluczowych pracowników do osiągania coraz lepszych wyników. Na ocenę rezultatów, wprowadzonego w tym roku programu motywacyjnego, musimy jeszcze poczekać, ponieważ program ten rozpisany jest na 3 lata, począwszy od roku 2018, a cele jakie zostały w nim założone, np. na pierwszy rok, mogą być zrealizowane w roku kolejnym.

 

 1. Bis1337: Dlaczego odszedł wiceprezes Zawadzki?

Wiceprezes Zawadzki w dniu 09.04.2018 r. złożył rezygnację ze sprawowania funkcji Członka Zarządu spółki SARE S.A.

 

 1. Kamila: Czy może Pan Prezes coś więcej opowiedzieć o głównym akcjonariuszu spółki?

Polinvest 7 S.a.r.l. należy do funduszu private equity 21 Concordia, który posiada ogromne doświadczenie oraz wiedzę branżową, dzięki którym możemy kontynuować dynamiczny rozwój organiczny i procesy akwizycyjne, które są częścią naszej strategii. 21 Concordia ma doświadczenie we wspieraniu rozwoju innowacyjnych spółek, takich jak SARE. W jej portfelu znajdują się podmioty, z którymi możemy współpracować.

 

 1. Gość: Jak SARE radzi sobie z rozporządzeniem RODO? Czy wprowadzenie nowych przepisów miało wpływ na wyniki finansowe spółki?

Od początku wprowadzenia RODO jesteśmy na nie przygotowani. Niestety niektóre firmy, w tym część naszych klientów, późno rozpoczęły przygotowania. Oznaczało to pewien zastój w realizowanych kampaniach w pierwszym półroczu 2018 roku. Niektóre firmy musiały również zmniejszyć swoje bazy, co przy podstawowym modelu rozliczeń, czyli od ilości kontaktów w bazie, ma wpływ na nasze przychody. Dzięki zdywersyfikowanemu modelowi działalności i przychodom, utrzymujemy się na wzrostowej ścieżce. To potwierdzenie słuszności naszej strategii i dodatkowa motywacja do transformacji w kierunku rozliczeń efektywnościowych. To kierunek, w którym chcemy zmierzać, ponieważ zdajemy sobie sprawę z wysokiej jakości i skuteczności naszych usług.

 

PRZEJĘCIA:

 1. Gość: Czy SARE ma w planach kolejne przejęcia nowych podmiotów? Jeśli tak to czy może Pan powiedzieć na ten temat coś więcej?

Rozwój poprzez przejęcia jest elementem naszej strategii, dlatego praktycznie nieustannie rozmawiamy ze spółkami mogącymi być potencjalnym celem akwizycji i w różnych obszarach budować przewagę rynkową Grupy SARE. Żadna z tych rozmów nie jest na takim etapie zaawansowania, który umożliwiałby otwartą komunikację. Jak tylko coś się zmieni to poinformujemy rynek w tym zakresie.

 

 1. Gość: Czy SARE bierze pod uwagę akwizycję gotowych rozwiązań technologicznych? Jakich?

Dzięki rozwojowi poprzez przejęcia możemy skokowo powiększać Grupę zarówno o nowe kompetencje, rozwiązania technologiczne, zespół pracowników czy grupę klientów. To dobry kierunek dla firm, które wypracowały w tym obszarze kompetencje, tak jak my. W szybki sposób możemy osiągnąć synergię, dzięki czemu powiększamy korzyści z transakcji. Nasza siłą rynkową jest kompletna i uzupełniająca się oferta w zakresie marketingu i wsparcia sprzedaży internetowej, dlatego chętnie przejmiemy właśnie gotowe rozwiązania technologiczne i produkty, jednak nie możemy na tę chwilę wchodzić w szczegóły potencjalnych transakcji.

 1. I3o: Jakie spółki są w kręgu zainteresowania Zarządu w aspekcie planowanych akwizycji? Jakie środki mogą Państwo na to przeznaczyć?

W kręgu zainteresowania Zarządu w zakresie planowanych akwizycji są zwłaszcza spółki mogące uzupełnić naszą ofertę produktową i dzięki temu w różnych obszarach budować przewagę rynkową Grupy SARE.

 1. Kappy: Czy planujecie przejąć jakąś spółkę z warszawskiej giełdy?

Na tę chwilę nie możemy powiedzieć nic więcej na temat toczących się negocjacji, związanych z akwizycjami.

 1. Manixxx: Czy z perspektywy czasu, żałują Państwo, że nie kupiliście spółki Gadu-Gadu?

Nasza decyzja była przemyślana, podjęliśmy ją na podstawie kilkumiesięcznych negocjacji, prowadzonych w celu ustalenia ostatecznych warunków transakcji nabycia aktywów Gadu-Gadu a także badania due diligence. Warunki transakcji powinny być satysfakcjonujące dla obu stron, jednak nie udało nam się osiągnąć konsensusu w tej kwestii.